Kurs tańca
Inicjatorem pomysłu jest ojciec Andrzej Kuśmierski, który studiował teologię w Hiszpanii. Jego przyjaciółmi byli zakonnicy z Ameryki Łacińskiej: Peru, Argentyny, Kolumbii, Hondurasu, Gwatemalii, itp. Polaka zafascynowało, że Latynosi chodzą na "świeckie imprezy" po to, żeby potańczyć. - Tańczą bez partnerów - opowiada o. Kuśnierski. - Wyczucie rytmu jest ich drugą naturą. PóĽniej tłumaczyli mi, że w ich krajach nie umieć tańczyć, to nie do pomyślenia. Bez tańca nie ma życia: świeckiego, lecz także duchowego. Ojciec Andrzej przyjechał do Rzeszowa w grudniu ubiegłego roku. Jako przeor i proboszcz parafii wprowadził naukę tańca w ramach zajęć duszpasterskich. Kursy prowadzi Jerzy Tychanicz, dwukrotny wicemistrz Polski w tańcu towarzyskim. - Tańca uczę od 30 lat, ale to najbardziej oryginalna propozycja, jaka dostałem - przyznaje Tychanicz. - Byłem nią zaskoczony i natychmiast zacząłem szukać formuły dla tych kursów. Nie znalazłem niczego nowego. - Warunki są świetne - podkreśla instruktor - Przestronna świetlica, dobra akustyka. Nauczyciel tańca nie ukrywa swojego entuzjazmu. Jest zachwycony tym, że osoby duchowne szukają tak nietypowych form zbliżenia między ludĽmi. - Taniec wykorzystuje magnetyzm płci - to co zostało dane nam od Boga. Erotyzm to nic złego - podkreśla pan Jerzy. Ojciec Andrzej: - U nas taniec do niedawna oceniany był negatywnie. Kojarzył się z dyskoteką, piwskiem i prymitywnym podrywaniem. To nastawienie się zmieniło. Jest moda na dobry i piękny taniec. Ten kto zainteresuje się tańcem, odkrywa własną cielesność. A wtedy odnosi się do siebie inaczej: szanuje siebie i bliĽniego. Ojciec Andrzej podkreśla: - Taniec kojarzony jest u nas ze sferą cielesną. A więc z czymś świeckim i grzesznym. To błąd. Człowiek uczy się bycia sobą właśnie poprzez ciało. To ono pozwala nam odnaleĽć się na tym świecie. Taniec buduje więzi, pozwala na wyrażenie uczuć i emocji. Poszerza horyzonty. Kursy odbywają się we wtorki. Program obejmuje tańce standardowe (walce, tanga, fokstroty), latynoamerykańskie (rumba, samba, cha-cha itp.) oraz dyskotekowe (disco - blues, disco - fox, rock-and-roll i inne). W trzech grupach uczy się około stu osób. Od gimnazjalistów i licealistów, poprzez studentów i pracowników naukowych po 50-latków.


K U R S Y T A Ń C A towarzyskiego użytkowego odbywają się w auli klasztoru oo.Dominikanów w Rzeszowie ul. Dominikańska 15. W ciągu roku są cztery cykle szkoleniowe : wiosenny, letni, jesienny i zimowy. Każdy cykl trwa trzy miesiące. Całe szkolenie podzielone jest na trzy etapy : początkowy, średnio zaawansowany i zaawansowany z wprawkami i opiera się o Światowy Program Taneczny. Koszt udziału w zajęciach to 50,-zł miesięcznie od osoby. Zapisy na miejscu przed rozpoczęciem zajęć.


Szczegółowe informacje na: http://www.tychanicz.com/


« Powrót

Msze Święte

Niedziela
7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 16:00, 17:17, 19:00

Dni powszednie
7:00, 8:00, 12:00, 18:00

W pierwsze piątki miesiąca
(z wyjątkiem wakacji i ferii) dla dzieci
o godz. 16:30

Spowiedź

Niedziela
15 min. przed każdą Mszą św. i podczas Mszy św. (jeżeli są penitenci)

Dni powszednie
7:30 - 8:00
11:30 - 12:00
17:30 - 18:00

Pierwsze piątki według planu zwykłego oraz spowiedź dla dzieci o godz. 16:00 (podczas wakacji nie ma specjalnej spowiedzi dla dzieci)

Nabożeństwa

Różaniec
17:30 (tylko w dni powszednie)

Droga Krzyżowa
w piatki Wielkiego Postu o godz. 11:30 i 17:30 (dla dorosłych); o godz. 16:30 (dla dzieci)

Gorzkie Żale
w niedziele Wielkiego Postu o godz. 15:00

Różaniec Fatimski
od maja do października
(13. dnia miesiąca) o godz. 18:45
zakończony indywidualnym błogosławieństwem

Kancelaria

w roku szkolnym:
wtorek i czwartek 15:00 - 17:30,
sobota 10:00 - 12:30

w wakacje i ferie szkolne:
wtorek 15:00 - 17:30,
sobota 10:00 - 12:30

Dyżur telefoniczny: w godzinach otwarcia kancelarii (tel. 17 860 91 45)

Intencje mszalne

przyjmowane są po Mszach św. w zakrystii oraz podczas dyżuru w kancelarii
Copyright © 2005-2012 Dominikanie Rzeszów